Hobi Bahçesi Nedir? Hobi Bahçesi Nasıl Yapılır?

hobi bahçesi


İçerik Tablosu

 1. Hobi Bahçesi Nedir?
 2. Hobi Bahçesi Nasıl Yapılır?
 3. Hobi Bahçesi Düzenlemesi Nasıl Yapılır?
 4. Hobi Bahçesi Kurarken Dikkat Edilmesi Gerekenler
 5. Hobi Bahçesi Tasarımı Nasıl Olmalı?
 6. Hobi Bahçelerinin Amaçları Nelerdir?
 7. Hobi Bahçesi Yapma Şartları Nelerdir?
 8. Hobi Bahçesi İzni Nasıl Alınır?
 9. Hobi Bahçesi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Günümüzde modern yaşamın insana kazandırdığı olumlu olumsuz birçok konu vardır. Bunlardan bir tanesi de insanların şehirden kaçma isteğidir. Birçok insan, şehir hayatının karmaşasından yorularak, doğal yaşama dair bir özlem duyar. Bu özlemi atmanın kolay yolları arasında hobi bahçesi kurmak yer alır. Peki, hobi bahçesi nedir, hobi bahçesi nasıl yapılır ya da izni nasıl alınır gibi konularla ilgili detaylar için yazımızı okumaya devam edin!

Hobi Bahçesi Nedir?

Hobi bahçesi nedir sorusuna kısaca şu şekilde cevap verebiliriz. Hobi bahçeleri ev, işyeri ya da firmalar tarafından belirlenen yerlerde yapılan küçük bir alandır. Sebze, meyve ve çiçek yetiştirmek için ayrılan hobi bahçesinde dekorasyona büyük önem verilir. Birçok kişi hayalini kurduğu bahçeyi, yaşam alanının uygun bir yerinde oluşturur. Hobi bahçelerinde kendinizin yetiştirdiği birbirinden lezzetli sebze ve meyveleri yiyebilirsiniz. Bu sayede kendinizi oldukça iyi hissedebilirsiniz. Bu tarz bahçeler sayesinde şehrin stresinden uzaklaşarak, rahatlamanın ve sakinleşmenin tadını çıkarabilirsiniz. 

Hobi Bahçesi Nasıl Yapılır?

Hobi bahçesi nasıl yapılır sorusunun cevabı oldukça detaylı olmakla birlikte hobi bahçesi kurulumu ve yapılması oldukça zevklidir. Mini organik bahçeler sayesinde birbirinden lezzetli yiyeceklerinizi, sağlıklı bir şekilde üretebilirsiniz. Hobi bahçelerinin ekonomik olması, her bütçe aralığından kişinin hayallerini gerçekleştirmesine imkân tanır. 

Bir hobi bahçesi yapmadan önce bir planlama oluşturmak gerekir. Nerede nasıl bir çalışma yapacağınızı, süslenecek yerleri ve nasıl bir çalışma oluşturmak istediğinizi belirleyerek hobi bahçenizi estetik hâle getirebilirsiniz. Bu tarz bir bahçesi oluşturmak hem stres atmayı hem de estetik görünüm yakalamayı sağlar. 

Hobi Bahçesi Düzenlemesi Nasıl Yapılır?

Hobi bahçelerinin düzenlenmesinde çok farklı ve yaratıcı fikirler olabilir. Çünkü her bir bahçe kişiye özel bir alandır. Ancak size genel olarak hobi bahçesi düzenlenmesi nasıl yapılır sorusuna şu şekilde yanıtlar verebiliriz:

 • İlk olarak bahçe için uygun alanı belirleyin. Ardından bahçedeki yabani otları, çöpleri ve görselliği bozabilecek nesneleri temizleyin. 

 • Bahçenize sebze, ağaç ya da çiçek ekebilirsiniz.

 • Öncelikle bu bahçenin hangi amaçla düzenlemek istediğinize karar verin. Seçtiğiniz bitkinin, bulunduğunuz yerin iklimine uygun olmasına dikkat edin. Sulama ve bakım işlemlerini bitkinin özellikleri doğrultusunda yapın.

 • Bahçesinin nasıl görüneceğine karar vermekte zorlanıyorsanız internet üzerinden araştırma yaparak, fikir sahibi olabilirsiniz.

 •  Doğru şekle karar verdikten sonra toprakla çalışmaya başlayabilir, tüm stresinizi atarak, rahatlamanın keyfini çıkarabilirsiniz.

Hobi Bahçesi Kurarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hobi bahçesi yapımı birçok açıdan dikkat ve özen gerektirir. Bu nedenle bahçeyi kurarken çeşitli detaylara dikkat etmek gerekir. Hobi bahçesi kurarken dikkat edilmesi gerekenler şu şekilde sıralanabilir: 

 • Bitkileri ekeceğiniz alan güneş almalıdır. Fakat aşırı güneş alması, çiçeklerin yanmasına yol açar. İdeal ışık seviyesini yakalamak için bahçe şemsiyesi kullanabilirsiniz. 

 • Bahçesinin toprağı verimli olmalıdır. Bu nedenle kaliteli toprak seçmek gerekir.

 • Bahçenize tohum ya da fide ekebilirsiniz. Tohum ekmeniz, bitkinin tüm aşamalarına tanık olmanızı sağlayacaktır. 

 • Bahçenizdeki bitkileri doğru zamanda sulayın. Gerektiğinde budamayı ihmal etmeyin. Ayrıca çürük bitkileri temizlemeniz, bitkinin sağlıkla büyümesini ve estetik görünmesini sağlar. 

 • Bitkilerde böceklenmelere karşı dikkat edin. Bitkide zararlı böcekleri gördüğünüzde ilaç kullanarak, önüne geçin. 

Hobi Bahçesi Tasarımı Nasıl Olmalı?

Hobi bahçelerinin tasarımı oldukça kişiseldir. Kişinin kendi ruh halini yansıtır. Ancak bazı temel unsurlara dikkat ederek daha güzel ve efektif görünmesini sağlayabilirsiniz. Hobi bahçesi tasarımı nasıl olmalı sorusunun yanıtlarını şu şekilde cevaplayabiliriz:

 • Hobi bahçesi tasarımı oluştururken aydınlatma konusuna önem vermeniz gerekir. Bahçenize renkli aydınlatma ürünleri koyabilirsiniz. Elektrikli aydınlatmaların yanı sıra pille çalışan mumlar da ortamın havasını değiştirir. 

 • Hobi bahçelerinin önemli parçaları arasında saksılar yer alır. Saksıları rengârenk boyayarak, ortama görsel bir hava kazandırabilirsiniz. Ayrıca yeteneğiniz varsa rengârenk desenler de çizebilirsiniz.

 • Sevdiklerinizle zaman geçirmek için uygun bir alan belirleyin. Oturma alanınızı daraltmadığınız sürece bahçede keyifle zaman geçirebilirsiniz. 

 • Zemini süslendirmek için çim, ahşap, çakıl ya da taş kullanabilirsiniz. 

Hobi Bahçelerinin Amaçları Nelerdir?

Hobi bahçelerinin amaçları nelerdir sorusunun tek bir yanıtı olmaz. Bahçeyi tasarlarken ya da düzenlerken stres atmak yanı sıra bu tarz bahçesi olan kişiler taze yiyecekleri yemeyi de hedefler. Bireyler, kendi sebzelerini yetiştirmenin ve sağlıklı bir şekilde tüketmenin tadını çıkarır. Tabi bu yetiştirme sürecinin de faydaları vardır. Toprakla uğraşmak vücuttan negatif yüklerin atılmasını sağlar. Bu sayede insanda rahatlama hissi oluşur. Hobi bahçeleri, stresten uzaklaşmak için de faydalıdır. Şehrin gürültüsünden ve yorgunluğundan uzaklaşmak isteyen kişiler, toprakla vakit geçirerek sakinleşir. 

Hobi Bahçesi Yapma Şartları Nelerdir?

Hobi bahçesi yapmak için gerekli izinleri almak ve bazı kurallara uymak gerekir. Gerekli düzenlemeler belediyeler tarafından yapıldığı için bu tarz bir bahçe yapmadan önce şartları yerine getirmek gerekir. Belediyeler, birtakım şartlar sunar. Hobi bahçesi yapma şartları nelerdir sorusunun yanıtlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Hobi bahçelerinin ikinci şahıslar tarafından kullanılması yasaktır. Bu nedenle kiraya verilemez ve devredilemez.

 • Hobi bahçesi kurmak için arazinin hak sahibi, sabıka kaydını vermelidir.

 • Ekim ve dikimi yasak olan bitkiler kullanılamaz. 

 • Bahçe sahipleri tarım yapısına zarar vermemelidir. Aksi takdirde bahçenin eski hâline getirilmesi istenir. Sonrasında ise hobi bahçesi yıkılır. 

Hobi Bahçesi İzni Nasıl Alınır?

Hobi bahçesi izni nasıl alınır sorusunun yanıtı oldukça kolaydır. Çünkü hobi bahçesi izni almak için belediyelere başvurmak gerekir. Bireylerin gerekli şartları yerine getirmesi oldukça önemlidir. Bu doğrultuda uygulama yapılacak yer incelenir. Yetiştirilecek bitki hakkında bilgi verilir. Belediye ekiplerinin istediği belgeler verilerek, izin işlemi tamamlanır. 

Hobi Bahçesi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Hobi bahçesi yapmak yasal mı?

Hobi bahçesi yapılması yasaldır. Ancak bazı şartları bulunur. Bahçe yapılacak yer tarım arazisi niteliğinde olmalıdır ve imar planında arsa olarak nitelendirilmelidir. 

Hobi bahçesi kiraya verilir mi?

Hobi bahçeleri kiraya verilemez. Genel olarak tüm belediyeler, hobi bahçelerinin kiraya verilmesini yasaklamıştır. 

+90 539 653 40 80