Güneşin Zararlı Etkilerinden Koruyacak Bahçe Şemsiyeleri

GÜNEŞİN KÖTÜ ETKİLERİNDEN NASIL KORUNURUZ ?

Dünyamızın ihtiyaç duyduğu en önemli yıldız olan “Güneş” en bilinen özelliği ile D vitamini kaynağıdır. Dünyamız için tek ısı ve ışık kaynağı olan güneş, yaşam kaynağı olması özelliği ile insan yaşamı için en önemli enerjilerin başını çeker. Güneş ısı ve ışık kaynağı olmasının yanı sıra insanlar için olmazsa olmaz niteliğindeki “oksijenin” dolaylı yoldan üretimini sağlar. Güneşin varlığı ile tüm bitkiler fotosentez yaparak ekosistemde düzeni sağlar. Ve siz ; güneşin zararlı etkilerinden korunmak için bahçe şemsiyelerini tercih edebilirsiniz. 

D VİTAMİNİ DEPOSU

Yaşamın devamlılığı için gerekli olan güneş, özellikle D vitamini deposu olması, çocukların kemik gelişimlerinde büyük rol oynaması ile öne çıkar. Güneşten alınan D vitamini, birçok hastalığın önlenmesini sağlarken, eksikliği durumunda çocuklarda görülen “raşitizm” hastalığı baş gösterir. Güneşin bir diğer yararlı özelliği ise anti bakteriyel etkisidir. Özellikle mantar ve yumuşak doku enfeksiyonlarında iyileştirici etkisi bulunan güneş, uygun koşullarda cildi iyileştirir.

IŞIN DEMETLERİ BİZLERE NASIL ULAŞIR?

Güneşten gelen ışın demetleri, gezegenimize iki farklı şekilde ulaşır. Bunlardan ilki görülebilen “gün ışığı” iken, diğeri de gözle görülemeyen “ultraviyole” ışınlarıdır. UV ışınları ise, dalga boylarına göre ultraviyole - A (UVA), ultraviyole - B (UVB) ve ultraviyole - C (UVC) olarak üçe ayrılır. Bununla beraber biz insanlar günlük hayatımızda sadece UVA ve UVB ışınlarına maruz kalırız. 

BUNLARA DİKKAT!

Güneş ışınlarının kişilere yanlış şekilde nüfuz etmesi, onu faydalarından ayrıştırarak kötü sonuçlara sebep olabilir. Güneş ışınlarının deri ile yanlış temasında kişilerde güneş yanıkları, güneşe bağlı alerjiler, cildin erken yaşlanması gibi rahatsızlıklar görülebilir. Gezegenimize ve bizlere birbirinden çok faydası olan güneş, bazı durumlarda zararlı olabileceği için kendimizi korumak ve sağlığımızı önemsemek de yine bize düşüyor!

GÜNEŞTEN NASIL KORUNACAĞIZ?

İnsanların sıkça yaşadığı cilt rahatsızlıkları güneş sebepli olduğunda bundan korunmanın yolu da oldukça basit: Gölgede kalmak…

Güneş ışınları her zaman yararlı olmayabilir. Özellikle güneşin en tepede olduğu durumlarda uzun süre güneş altında kalmak, denizde korumasız güneşlenmek, şapkasız güneş altında saatler geçirmek tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Bu tip durumları önlemek için yapılması gereken şey, gölgelere sığınmaktır. Çözüm; bir bahçe şemsiyesi edinmektir. Açık alanlarda gölge yerlerde vakit geçirmek, şemsiyelerin altında dinlenmek yapılacak en akıllıca hamle olacaktır. Böylece güneş yanıkları cildinizi ele geçiremeyecek.

güneşten korunmak için şemsiye

KORUNMANIN 6 YOLU

Güneşin zararlı ışınlarından cildimizi korumak için birtakım hazırlıklar yapmamız şart. İşte güneşin zararlı ışınlarından korunmanın 6 yolu şunlardır ;

  • Bahçe şemsiyesi kullanın!
  • Gölge alanları tercih edin!
  • Pamuklu giysiler tercih edin!
  • Sabah 10:00 ile 16:00 arasında güneş ışınlarından uzak durun!
  • Cildinizi güneşten koruyacak krem ya da losyon kullanın!
  • Ultraviyole ışınları bulutlardan geçerek yanıklara sebep olabilir, yaz günlerinde uzun süre güneşte kalmayın!

GÜNEŞ VE GÖLGE İLİŞKİSİ

Güneş ışınlarının insanda ya da nesnelerde oluşturduğu ışıksız bölgeye gölge denir. Güneş ışınlarının zararlı olduğu saatlerde gölgeleri tercih etmek gerekir. Tenteler, üzeri kapalı alanlar ve şemsiyeler bu ihtiyacımıza anında cevap verecektir. Güneş yaydığı zararlı birtakım ışınlar ile sağlığımızı tehdit etse de nesneler üzerinde oluşturduğu gölge ile de bu ışınlardan korunmamıza alan açar. Tam da bu durumda yardımımıza bahçe şemsiyeleri koşar!

ŞEMSİYELER YARDIMIZINA KOŞACAK!

Enerji kaynağımız olan güneşin zararlı etkilerini sıfırlamak için yapmanız gereken şeylerin en başında bir şemsiyenin altında dinlenmek gelir! Özellikle uzun saatler vakit geçirdiğiniz açık alanlarda büyük şemsiyelerin altında korunmak sağlığınız ve konforunuz için en doğru tercih olacaktır.

Sizi içerisine alacak büyüklükte bahçe şemsiyeleri ile gününüzün en keyifli saatlerini rahatça geçirebilir, hem güneşten yaralanabilir, hem de kötü ışınlardan korunabilirsiniz. Cildinizin dostu yeni nesil modern şemsiyeler ile güneş sizi korkutmasın! 

krem rengi yandan gövdeli şemsiyekrem bacalı teleskopik bahçe şemsiyesi

+90 539 653 40 80