Güneşin Yaşlanmadaki Etkisine karşı Güneş Şemsiyesi Kullanımı

Dünyamızın enerji kaynağı olan Güneş, sanıldığı kadar masum mu? Birçok açıdan hayati önem taşıyan güneş, gerekli önlemler alınmadığında faydalarını yitirerek büyük bir tehlike haline dönüşebilir. Bahçe şemsiyesi ürünlerine bakarak  tehlikeden kurtulun.En başta cilt için fazlasıyla zararlı olan güneş, leke, kırışıklık, yaşlanma gibi faktörleri beraberinde getirir. Peki güneşten nasıl korunacağız?

Güneş Cildi Nasıl Yaşlandırır?

Güneş ultraviyole ışınları ile cildi yaşlandırır. Cildin bazal katmanındaki kerastinositleri hedef alarak cilt yüzeyinde yorgunluk ve yaşlanmaya sebep olur. UV ışınları ciltte yaşlanma belirtilerini beraberinde getirir. Güneşten yayılan ışınlar cilde zarar vererek, cildin korunma katmanını inceltir. Hücrelerde aşırı hasar geri dönüşü olmayan durumlara sebep olabilir.

Cildinizin yaşlandığının anlaşılması, 4 basit yol ile ayırt edilebilir. İşte o belirtiler:

1-Kırışıklıklar

Elbette yaşa bağlı şekilde ciltte kırışıklıkların olması doğal. Ancak bu kırışıklıklar lokal halde ve genç yaşlarda oluşmaya başladıysa, bu durum hiç de iyiye işaret değildir. Özellikle kaz ayağı ya da mimik bölgelerinde kırışıklıklar arttıysa, güneş hakkında biraz daha bilgiye sahip olma zamanınız geldi demektir.

2-Deride Sarkma

Cildinizin size bir diğer alarmı da deride görülen sarkmalar ile başlar. Yüzünüzde şekil kaybı oluşarak, yanak kısımlarınızda sarkmalar, deforme olmuş bir cilt yüzeyi görülebilir. Cildinizin güneş ile olumsuz teması sonucunda gevşemesi olarak adlandırılan deride sarkma durumu ciddi bir belirtidir.

3-Düzensiz Cilt Dokusu

Her cilt tipi iri ya da küçük olmak üzere az ya da çok gözenek barındırır. Özellikle kişilerin yanak bölgelerinde seyreden gözeneklerin daha görünür biçimlerde olması ve ciltte kızarıklıkların görülmesi, düzensiz bir cilt dokusunun örneğidir. Güneşin etkisine bağlı olarak görülen yaşlanma belirtilerinden biri de düzensiz cilt dokusu olup, fazlaca tehlikelidir.

4-Düzensiz Cilt Tonu

Güneşin bir diğer etkisi de ciltler de renk bozukluklarına sebep olmasıdır. Bu konuya ilişkin birçok hastalık olmasının yanı sıra, yalnızca güneş ile temas sonucu ortaya çıkan düzensiz cilt tonu durumunda, ciltte güneş lekeleri görülür. Birçok kişinin muzdarip olduğu bu konu, ciltteki pigmentasyon bozuklukları sonucunda leke şeklinde kendini gösterir.

Güneşin Zararlarından Nasıl Korunabiliriz?

Güneşin yaşlanma üzerindeki etkilerden bahsettik. Peki bu etkilerden nasıl kurtulabiliriz? Güneşin yaydığı olumsuz ışınlardan korunmanın birkaç yolu vardır! İşte o yollar…

1-Mümkün Olduğunca Güneşten Sakınmak

Güneşin cildimiz için zararlı durumlara yol açabileceğini unutmayarak, kendimizi mümkün olduğunca zararlı ışınlardan korumalıyız. Özellikle güneşin en tepede olduğu zaman dilimlerinde açık alanlarda vakit geçirmekten kaçınabilir, bir bahçe şemsiyesi altına sığınıp güneşin cildinize nüfuz etmesini engelleyerek olumsuz etkilerden korunabilirsiniz.

yandan gövdeli bahçe şemsiyesi

2-Açık Alanlarda Şemsiyenin Altında Korunmak

Açık alanlarda vakit geçirme zorunluluğunuzun olduğu sahil, teras, kafe ,bahçe gibi mekanlarda bahçe şemsiyesi altlarını tercih ederek kendinizi muhafaza edebilirsiniz. Özellikle sahillerde güneşlenmek uğruna yanlış saat ve biçimlerde güneşlenmek yerine, güneşin yararlı etkilerinin olduğu zaman dilimlerinde koruyucu kremler ile güneşlenebilir, güneşin zararlı olduğu zamanlarda ise büyük şemsiyelerin altına sığınarak gölge'de keyifli vakitler geçirebilirsiniz.

Bununla beraber kafe, teras gibi alanlarda fark etmeden uzun saatler geçirebilirsiniz.Geçirdiğiniz bu saatlerde kendinize kötülük yaptığınızı fark edemeyebilirsiniz. Unutmayın, güneşin altında saatlerce vakit geçirmek, uzun vadede sizi yorabilir!

3-Yaz-Kış Güneş Kremi Kullanmak

Özellikle kadınların son dönemlerde bilinç kazandığı güneş kremi kullanma konusu yavaş yavaş yaygınlaşıyor. Ancak güneş kremi kullanmada yanlış bilinen bir bilgi var! Bu da güneş kreminin yalnızca yazları kullanılması gerektiği! Oysa güneş, yaz ya da kış fark etmeksizin her mevsim zararlı etkiler yaratarak, cildimizin yaşlanmasına zemin oluşturabilir. Bu nedenle güneş kremlerinin hem erkek hem de kadınlar tarafından her mevsimde kullanılması şarttır. Güneş kremini evden çıkmadan uygulayarak, tüm gün güneşin zararlı etkilerinden korunabilirsiniz.

Kullanacağınız güneş kreminin en az 50 faktör olması gerekir. Güneş kremi kullanma tüyolarına gelirsek, cilt makyajı tercih etmeyen kişilerin ince bir katman olarak doğrudan ciltlerine uygulama yapmaları uygunken, cilt makyajı yapan kişilerin ise makyaj altı bazı şeklinde tek bir tabaka halinde güneş kremi uygulamaları doğru olacaktır.

Eğer siz de güneşin olumsuz etkilerini en aza indirmek istiyorsanız, her mevsim güneş kremi kullanmayı, olabildiğince güneşten kaçınmayı, açık alanlarda şemsiyelerin altında vakit geçirmeyi ihmal etmeyin!

 güneş cildi nasıl yaşlandırırkrem rengi şemsiyeler

+90 539 653 40 80