Bahçe Peyzajı ve Bahçe Düzenlemesi Nasıl Yapılır?

bahçe düzenlemesi ve peyzajı


İçerik Tablosu

 1. Bahçe Düzenlemesi ve Peyzajı Nedir?
 2. Bahçe Düzenlemesi ve Peyzajı Nasıl Yapılır?
 3. Ucuza Bahçe Düzenlemesi ve Peyzajı Nasıl Yapılır?
 4. Köy Evi Bahçe Düzenlemesi ve Peyzajı Nasıl Yapılır?
 5. Sade Bahçe Düzenlemesi ve Peyzajı Nasıl Yapılır?
 6. Küçük Bahçe Düzenlemesi ve Peyzajı Nasıl Yapılır?
 7. 500 M2 Bahçe Düzenlemesi ve Peyzajı Nasıl Yapılır?
 8. Bahçe Düzenlemesi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?
 9. Bahçe Düzenleme Fikirleri Nelerdir?
 10. Bahçe Düzenlemesinde Gölgelendirme Nasıl Olmalı?
 11. Bahçe Düzenleme Örnekleri Nelerdir?
 12. Bahçe Peyzajı ve Düzenlemesi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Bahçe düzenlemeleri küçük ya da büyük fark etmeden bahçelerin daha şık ve güzel görünmesini sağlar. Birçok peyzaj ve düzenleme ekipmanıyla dilediğiniz gibi bir bahçeyi kolaylıkla elde edebilirsiniz. Bu yazımızda size bahçe peyzajı ve bahçe düzenlemesi nasıl yapılır, bahçelerinizi düzenlerken nelere dikkat etmelisiniz yanı sıra bazı bahçe düzenlemesi fikirleri vereceğiz.

Bahçe Düzenlemesi ve Peyzajı Nedir?

Ev ya da işyerlerinde keyifli zaman geçirmek için bahçeye çıkılır. Bahçe sakinleşmek, dinlenmek ve stresten uzaklaşmak için oldukça güzel bir yerdir. Bahçe söz konusu olduğunda düzenleme ve dekorasyonun doğru şekilde yapılması oldukça önemlidir. Bahçe düzenlemesi ve peyzajı nedir sorusuna peyzaj, dış mekânda yapılan çevrelendirme uygulamalarıdır şeklinde cevap verilebilir.

Park, mekân ve arazilerin düzenlenmesini sağlayan ç alışmalar, doğal unsurları kullanarak aranje edilir. Bahçe düzenlemesi, yerleşim alanından korulara, kırsal alanlardan büyük doğa parçalarına kadar geniş yerleri ifade eder. Dış kenar düzenlemesi, peyzaj bölümünü oluşturur. 

Bahçe Düzenlemesi ve Peyzajı Nasıl Yapılır?

Bahçe düzenlemesi ve peyzajı nasıl yapılır sorusuna standart bir cevap vermek mümkün değildir. Belli bazı adımlar aynı olsa da her bahçenin kendine has aşamaları olur. Bahçe düzenleme işleminin ilk aşaması toprağı hazırlamaktır. Toprak, kaliteli olmalıdır. Aksi takdirde düzenlemelerin olumsuz bir şekilde etkilenmesine yol açar. Önceden yapılan ya da iyi olmayan toprakların düzenlenmesinin ilk aşaması, üstteki toprağın değişimidir. 

Toprak değişiminin ardından diğer düzenleme aşamalarına geçilir. İnşaat düzenlemeleri de bu aşamaların bir parçasıdır. İnşaatın ardından bitkilendirmeye geçilir. Önce ağaçlar dikilir. Ardından çalı, çiçek ve çimenler dikilir. Sıralama burada aktarılan şekilde yapılmalıdır. Bahçe düzenlemesinde planlamayı doğru yapmak gerekir. Bu nedenle düzenleme işleminden önce güzel bir planlama oluşturulur. 

Ucuza Bahçe Düzenlemesi ve Peyzajı Nasıl Yapılır?

Bahçe düzenleme oldukça keyifli ve uğraş gerektiren bir iştir. Fakat bu işi yapmak için bazen düşük bazen de yüksek bütçe ayırmak gerekir. Bütçesi düşük olan kişilerin de yapabileceği pek çok düzenleme fikri bulunur. Ucuza bahçe düzenlemesi ve peyzajı nasıl yapılır sorusuna, ekonomik bir bahçe düzenlemesi için evdeki malzemeleri kullanabilirsiniz şeklinde yanıt verebiliriz. Mesela, eski bir tekerlek, lastik çizme, saksılar, ipler bahçe düzenlemesinde şık bir görünüm için çok işlevsek malzemeler olacaktır. Yeter ki eskileri değerlendirmek isteyin. 

Malzemeleri kullanarak bahçe düzeni oluşturmak için rengârenk boyalar kullanabilirsiniz. Bu iş için akrilik boyanın uygun olduğunu söyleyebiliriz. Çimenlerin üstüne büyük yastık ve puflar atabilirsiniz. Bu sayede bahçeniz konforlu ve estetik hale gelecektir. 

Köy Evi Bahçe Düzenlemesi ve Peyzajı Nasıl Yapılır?

Özellikle son yıllarda, modernleşen dünyayla birlikte eskiye dair bir özlem duyuluyor. Birçok insan özlediği yaşamı, köy evinde bulunuyor. Köy evi bahçe düzenlemesi ise çok büyük ilgi görüyor. Bu açıdan da çok sık köy evi bahçe düzenlemesi ve peyzajı nasıl yapılır sorusuna yanıt aranır. 

Köy evi bahçesini düzenlemek için etnik desenlerden faydalanabilirsiniz. Eski bir kilim ve minderler, köy evinin vazgeçilmezleri arasında yer alır. Bu tarz bir dekorasyon için nostaljik ürünleri de kullanabilirsiniz. Özellikle sobanız varsa, bunu bahçeye atmanızın tam sırası. Bu tarz bir dekorasyonda mümkün olduğunda doğal eşyalar kullanmanız ve doğadan faydalanmanız da önerilerimiz arasında. Ancak köy evi dekorasyonu oluşturmadan önce bir yapılacaklar listesi hazırlamanızı tavsiye ederiz. 

Sade Bahçe Düzenlemesi ve Peyzajı Nasıl Yapılır?

Sade bahçe peyzajı oluşturmak isteyen birçok kişi bulunur. Bu açıdan da birçok kişi sade bahçe düzenlemesi ve peyzajı nasıl yapılır sorusuna yanıt arar. Genellikle küçük alanlarda ve ferah bir ortam yaratmak istendiğinde sade düzenlemelere başvurulur. Bahçeyi sade bir şekilde düzenlemek için çok fazla eşya koymamak gerekir. Eşyalar, işe yarayan parçalardan oluşmalıdır. Çoğunlukla çiçeklere ve çimlere yer verilmelidir. 

Sade bahçe düzenlemesi oluştururken tercih edilen eşyaların düz olmasına özen gösterilmelidir. Bu noktada ağırlıklı olarak ahşap kullanabilirsiniz. Özellikle masa ve sandalyelerin doğal ahşap olması, görünümün kusursuz hâle gelmesini sağlayacaktır. 

Küçük Bahçe Düzenlemesi ve Peyzajı Nasıl Yapılır?

Küçük bahçe düzenlemesi ve peyzajı nasıl yapılır sorusunun yanıtı için ilk önce küçük bahçeleri düzenlemek için abartılı ürünlerden uzak durmanın öneminden söz etmek gerekir. Küçük peyzaj düzenlemesi yaşam alanının konforlu hale gelmesini sağlar. Dar alanlarda düzenleme yapmak için maksimum 4 kişilik bir masa, taş döşeme ve çiçekler kullanılabilir. Küçük bahçelerde renkli çiçekler oldukça hoş görünür. 

Özellikle benzer renklerin beraber kullanılması, görsel bir bütünlük ortaya koyar. Küçük bahçelere çok fazla eşya konulmaması gerekir. Alan mümkün olduğunca kullanıma uygun olmalıdır. Özellikle yürümek için boş alan bırakılması, bahçeyi konforlu bir şekilde kullanabilmeyi sağlar. 

500 M2 Bahçe Düzenlemesi ve Peyzajı Nasıl Yapılır?

500 m2 bahçe düzenlemesi ve peyzajı nasıl yapılır merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edebilirsiniz. 500 metrekare bir alan için bahçe peyzaj düzenlemesi yapmadan önce çok kapsamlı plan oluşturmak gerekir. A4 kâğıdı üzerine nasıl bir düzenleme yapılacağının belirlenmesi, kusursuz bir görsellik yakalamak açısından önerilir. Bu tarz bir bahçe için hem çiçeklerden hem de sebzelerden yararlanabilirsiniz. 

Domates, salatalık ve biber gibi kolay yetiştirmeye uygun olan sebzeler, bahçe düzenlemesinin olmazsa olmazları arasında yer alır. Bahçe düzenlemesinin önemli parçaları arasında ışıklandırma bulunur. Özellikle yerden ışıklandırma yapmak, bahçeye hoş bir hava kazandırır. Bununla birlikte LED lambalar da dekorasyonun vazgeçilmezlerindendir. 

Bahçe Düzenlemesi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Bahçe düzenlemesi yaparken bazı noktalara dikkat edilmesi güzel ve işlevsel bahçe elde etmek için önemlidir. Bu açıdan bahçe düzenlemesi yaparken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir sorusunun yanıtını şu şekilde sıralayabiliriz:

 1. İlk olarak belirli bir konsept oluşturmak gerekir. Bu konsept, bahçenin tüm dekorasyonuna hakim olmalıdır.

 2. Güneşin konumuna dikkat edilmelidir. Otururken güneşin rahatsız etmesini engellemek gerekir.

 3. Karşı tarafın görülmek istenmeyen yerleri gizlenmelidir. Uzun boylu bitkiler, bahçenin hem güzel görünmesini sağlar hem de istenmeyen görüntüleri kamufle eder.

 4. Bahçede yürümek için geniş alan bırakılmalıdır.

 5. Çocuklu aileler, park oluşturarak eğlenceli bir bahçe yaratabilir. 

 6. Seçilecek bitkiler mevsim şartlarına uygun olmalıdır. 

 7. Birden fazla bahçe ünitesi kullanılmamalıdır. Belirli bir konsept etrafında şekillendirme yapılmalıdır.

 8. Çimlerin bakımı düzenli olarak yapılmalıdır.

Bahçe Düzenleme Fikirleri Nelerdir?

Bahçeleri düzenlemek için yeni fikirler kadar mevcut olan bahçe fikirlerini de kullanabilirsiniz. Ufak dokunuşlarla size özel bir düzenleme yapabilirsiniz. Bahçe düzenleme fikirleri nelerdir merak ediyorsanız sizin için birkaç tanesini sıralamak istedik:

 1. Çakıl Taşları ile Düzenleme: Dekorasyonun vazgeçilmezleri arasında çakıl taşları yer alır. Çakıl taşlarını belirli bir şekil oluşturarak dizmeniz, görsel bir bütünlük ortaya koyacaktır.

 2. Taşlardan Yürüyüş Yolu: Yürüyüş yolunu sıradanlıktan kurtarmak ve çimenlerin zarar görmesini engellemek için taşlardan yardım alabilirsiniz. Yürüme yolu boyunca taşları dizerek, benzersiz bir görünüm ortaya koyabilirsiniz.

 3. Yüksek Bahçe Kullanmak: Süslemelerinizi yükselterek, kusursuz bir görünüm ortaya koyabilirsiniz. Ektiğiniz bitkilerin kenarlarına ahşaptan bir duvar yaparak hem şık hem de modern dekorasyon oluşturabilirsiniz.

 4. Şekilli Çimenler: En güzel fikirlerden bir tanesi de çimenleri belirli bir şekle göre biçmektir. Kalp ya da yıldız gibi figürlerle çimleri biçmek oldukça estetik bir görünüm yakalamayı sağlar. 

Bahçe Düzenlemesinde Gölgelendirme Nasıl Olmalı?

Bahçe düzenleme fikirleri söz konusu olduğunda gölgelendirmenin önemli büyüktür. Bahçeyi işlevsel bir şekilde kullanabilmek, bitkilerin zarar görmesini engellemek için güneşten fazla etkilenen yerleri gölgelendirmek gerekir. Bahçe düzenlemesinde gölgelendirme nasıl olmalı merak ediyorsanız bu konuda size bazı önerilerde bulunmak istiyoruz. Gölge alan oluşturmanın en ekonomik ve kolay yolları arasında bahçe şemsiyesi kullanmak yer alır. 

Bahçe şemsiyeleri farklı büyüklüklerden oluşur. Bahçenin büyüklüğüne uygun olan şemsiyeyi kullanarak, gölgelendirmeyi ayarlayabilirsiniz. Gölgelendirme, yemek masasının üzerine de yapılabilir. Bu sayede kahvaltı ve akşam yemeği yerken hem güneşten hem de yağıştan korunma olanağı ortaya çıkar.

Bahçe Düzenleme Örnekleri Nelerdir?

Bahçe düzenleme örnekleri nelerdir sorusuna tek bir yanıt vermek mümkün değildir. Aynı bahçe düzenlemelerinde bile ufak dokunuşlar farklı bir görünüm elde edilmesini sağlar. Ancak unutulmamalıdır ki en iyi bahçe düzenlemesi kişinin kendi zevklerine göre oluşturduğu tasarımlardır. Bireyler, özellikle sıcak havaların tadını doyasıya çıkarabileceği keyifli bir bahçe oluşturmalıdır.

Bahçe düzenlemesinde bazen beyaz ve ahşap gibi renkler kullanılır. Bazen de pembe, sarı, kırmızı, yeşil gibi renklerde tasarım oluşturulur. Burada bahçeyi kullanacak kişinin zevk ve beğenileri önemli rol oynar. Tasarımı oluştururken bahçede neler yapılmak istendiği de dikkate alınır. Çocuklu aileler salıncak, hamak ve havuz gibi eşyalarla tasarım oluşturabilir. Ayrıca kedi köpek gibi canlıları beslemek için de uygun bir alan belirlenmelidir. Doğru tasarımı bulmak için internetten bahçe düzenleme örnekleri araştırılmalıdır.

Bahçe Peyzajı ve Düzenlemesi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Eğimli bahçe düzenleme nasıl yapılır?

Eğimli arazilerde düzenleme yapmadan önce, sınırın derin bir şekilde kazılması gerekir. Bahçe duvarı, 60 cm kadar toprağın altında olacak şekilde örülür. Bu sayede toprağın kayması ve formunu kaybetmesi engellenir. Ayrıca görünümde de düz bir algı oluşur. Eğimli bahçelerde ahşap merdivenler yaygın olarak kullanılır. 

Büyük bahçe düzenlemesi nasıl yapılır?

En güzel bahçe düzenlemesi yapmak için alanın doğru şekilde kullanılması gerekir. Büyük bahçelerde tasarım oluşturmak oldukça kolaydır. Bahçede zaman geçirmek, ekip biçmek ve keyifli alan oluşturmak temel hedef olmalıdır. Büyük bahçeler tek bir parça halinde ya da bölünerek kullanılır. Bölümlere ayırarak kullanmak, alanın işlevselliği açısından tavsiye edilir. 

+90 539 653 40 80