Bahçe Aydınlatması Nasıl Yapılır? Aydınlatma Fikirleri

bahçe aydınlatması nasıl yapılırGüzel görünümlü bahçeler keyifli zaman geçirmek ve rahatlamak için ideal yerlerdir. Sadece gündüzleri değil akşamları veya geceleri de bahçelerde zaman geçirmek için bahçe aydınlatma sistemleri oldukça efektif sonuçlar elde edilmesine olanak verir. Farklı aydınlatma fikirleri ile şık ve güzel bahçelere gece veya gündüz kavuşmak çok kolaydır. Bu yazımızda sizlere bahçelerinizi aydınlatırken kullanabileceğiniz fikirler vermeye çalışacağız. Gelin şimdi kısaca bahçe aydınlatması nasıl yapılır, aydınlatma fikirleri nelerdir onlara bir bakalım!

Bahçe Aydınlatması Nasıl Yapılır?

Bahçe dekorasyonunun önemli parçaları arasında aydınlatma yer alır. Aydınlatma, bahçedeki nesnelerin tam olarak görünmesini sağlayan, ortamın havasını değiştiren önemli bir detaydır. Ancak bahçe aydınlatmasını gelişigüzel şekilde yapmamak gerekir. Bazı detaylara dikkat ederek aydınlatma şekline karar vermek, bahçenin modern ve şık olmasını sağlar.

Bahçe aydınlatması nasıl yapılır sorusuna ilk önce bahçe aydınlatması yapmak için doğru ışıklandırma ürünleri tercih edilmelidir, şeklinde cevap vermek doğru olacaktır. Dış mekân aydınlatmalarında sıkça ampul, fener ve LED ışık kullanılır. Aydınlatma ürünlerinden bazıları güneş enerjisi ile çalışırken, bazılarını elektrik kaynağına bağlamak gerekir. Aydınlatma bazen yerden, bazen de üstten olabilir. Burada önemli olan bireylerin nasıl bir görünüm yakalamak istediğidir. 

Bahçe Aydınlatması Nasıl Olmalı?

Bahçe aydınlatması nasıl olmalı sorusunu en net şu şekilde yanıtlayabiliriz:

 • Bahçe aydınlatmaları, bahçenin büyüklüğüne ve nasıl bir görünüm kazanmak istendiğine göre değişiklik gösterir. Bazı bahçelerde bir ya da iki adet aydınlatma ürünü yeterlidir. Genellikle küçük ya da bir bölümü kullanılan bahçe türlerinde durum bu şekildedir. Ancak büyük bahçeleri aydınlatmak için çok aşamalı bir çalışma gerekir. Bazen tek tür lamba, bazen de ikiden fazla lamba seçeneği bir arada kullanılır. 

 • Bahçe aydınlatması, akşamları yolu tam olarak görmeyi sağlarken, bitkileri de vurgular. Ayrıca dekoratif açıdan da ortamın ışıklı ve modern görünmesini sağlar. Hoş bir görünüm ortaya koyan bahçe aydınlatması yaparken enerji tasarrufu sağlamak gerekir. Özellikle birden fazla lamba kullanılacaksa, az enerji harcayan ekonomik modellere yönelmek oldukça önemlidir. 

 • Aydınlatma ışığı sarı ya da beyaz olabileceği gibi bitkiler üzerine yeşil, havuz kenarına mavi kullanılabilir.

Bahçe Aydınlatması Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bahçelerinizi aydınlatırken dikkat edilecek bazı noktalarla daha efektif ve şık bir görünümü kolaylıkla elde edersiniz. Bu açıdan da bahçe aydınlatması yaparken nelere dikkat edilmeli sorusuna şu şekilde cevap verebiliriz: 

 1. Bahçe ışıklandırma ürünlerinin güneş enerjisiyle çalışması, ekonomik bir seçimdir. Bu tarz lamba türleri, gündüzleri güneş enerjisinden aldığı güçle akşamları çalışır. 

 2. Enerji tasarrufu için sensörlü lambalar tercih edilebilir. Bu tarz lambalar, yanından birisi geçtiğinde yanarak, gereksiz aydınlatmaların önüne geçer. 

 3. Ekonomik ve uzun ömürlü bir deneyim için LED ampuller arasından seçim yapılabilir. 

 4. Bahçe ışıklandırma ürünlerinin üzerinde IP numarası bulunur. Bu numaralar, lambaların hangi etkenlere karşı dayanıklı olduğunu gösterir. İlk rakam katı cisimleri, ikinci rakam sıvı cisimleri gösterir. Dış etkenlere karşı korunacak bir aydınlatma ürünü almak için IP44 ve üzeri numaralı ürünler tercih edebilirsiniz. Üst düzey bir koruma için IP68 kodlu ürünler uygundur. 

Bahçe Aydınlatma Fikirleri Nelerdir?

Bahçe aydınlatmaları oldukça farklı olabilir. Çünkü her bir iç veya dış bahçe kendine özgüdür. Bu kendine özgülükte aydınlatma fikirlerinin farklılaşmasına neden olur. Bahçe aydınlatma fikirleri nelerdir sorunuza yanıt olabilecek ve bahçelerinizde kullanabileceğiniz birkaç fikri sizin için sıraladık:

 • Bahçe aydınlatma fikirleri arasında yukarıya doğru çalışan modeller dikkat çeker. Yerlere monte edilen lambalar, ağaç ve bitkilerin daha güzel görünmesini sağlar. Ayrıca bu aydınlatma şekli, gölgelendirme yaratır. 

 • Ay ışığı görünümü oluşturmak için aşağı doğru aydınlatma yapılabilir. Bu tarz bir aydınlatma için yüksek bir ağacın üzerine lamba konur.

 • Sıra dışı ve güzel bir aydınlatma fikri arayışı içinde olanlar için ışıklı şemsiye son derece başarılıdır. Aydınlatmalı şemsiye hem yağışlı havalardan korunmayı sağlayan hem de geceleri ortama aydınlık veren bir ürün seçeneğidir. Tekerlekli sisteme sahip olan model seçenekleri, istenilen yere kolayca taşınabilir. 

 • Kontrast aydınlatma, nesnelerde derinlik algısı oluşturur. Bitki ya da süsleme objelerinin arkasına konan aydınlatma ürünleri, görsel ilgi toplar.

 • Sıralı ampuller, özellikle geniş bahçelerin vazgeçilmezlerindendir. İki ağaç arasına bağlanan ampuller, son derece şık görünüme sahiptir. 

 • Nostaljik bir görünüm kazanmak için fener kullanılabilir. Bu sayede bahçenin havası da değişir. 

Bahçe aydınlatmasında özellikle bahçe şemsiyesi çeşitlerinin kullanılması bahçelerin daha şık görünmesini sağlayan bir unsur olur. Birbirinden farklı bahçe şemsiyelerine farklı aydınlatma aparatları takılması işlevselliği de artıran bir faktördür.

Bahçe Aydınlatması Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Bahçe ışıklandırmasında sarı ışık mı beyaz ışık mı?

Genellikle bahçe ışıklandırmasında beyaz ışık kullanılmaz. Bunun yerine sarı ışık kullanılması bahçenin görünümünü daha iyi hale getirir. Sarı ışık ortamın havasını sıcak hale sokar. Bu nedenle sokak lambalarında da genel olarak sarı ışık kullanılır. Ancak burada kullanıcının tercihleri önemlidir. Seçim yapılacak lamba, göz yormayan nitelikte olmalıdır. 

Bahçe için gece ışığı hangi renk olmalı?

Gece ışıklandırmasında kişinin kriterleri oldukça önemlidir. Bazen alışılagelen sarı lamba, bazen de rengârenk ışıklandırmaların tercih edilmesi gerekir. Eğer sadece dekoratif amaçlı bir aydınlatma yapılacaksa bitkiler için yeşil renk oldukça uygundur. Fakat bu tarz renkli ışıklandırmalar, aydınlatma konusunda eksik kalır. Bunun yerine güçlü aydınlatma ortaya koyan sarı lambaların tercih edilmesi gerekir. 

+90 539 653 40 80